Kindlasti on paljud meist vähemalt korra elus jõudnud järeldusele, et trepil ja trepil on suur vahe. Liiga järsk trepp on ohtlik, liiga kõrged astmed väsitavad jalgu ning vales mõõdus astmed panevad komistama. Ebamugava tulemuse vältimiseks on oluline ennast natuke kurssi viia tõsiasjadega, millega enne trepi ostmist kindlasti arvestama peaks.
Kodumaine puidutööstusettevõte Aru Grupp AS omab suurt kogemust nii elementmajade, puituste-akende kui treppide tootmises. Firma juhataja Juhan Viise ja treppide müügijuht Marko Ivainen jagavad nõuandeid milline trepp valida ja soovitavad esmalt trepi tellimisele mõelda juba maja projekteerimise käigus, ainult nii saab mugava ja hästi sobiva trepi. Väga tihti jäetakse see teema ehitusfaasi lõppu ning siis võib juhtuda, et tuleb leppida mõnevõrra ebamugavama või järsema tulemusega.
Treppide disain liigub aina rohkem skandinaavia stiili suunas. See tähendab, et trepi kuluvad osad nagu astmed ja käsipuud tellitakse valdavalt tammepuidust ja muud detailid valgena. Nikerdustega postid ja treitud pulgad hakkavad vaikselt ajalukku minema, pigem soovitakse täna lihtsas stiilis trepiosi. Ruumi kokkuhoiu mõttes on pöördastmetega trepid alati mõistlikumad. Vaheplatooga trepid on aga pisut ohutumad ja rahulikumad, kuid nende puhul tuleb arvestada ka suurema pinnaga, mille trepp enda alla võtab ja seda mõlemal korrusel.
Kuna trepi projekteerimine ja paigaldamine on keeruline protsess, on alati mõistlikum tellida nii mõõtmine kui paigaldus tootjalt. Aru Grupi treppide projekteerijad aitavad leida maja ja muu interjööriga kõige paremini sobiva ning maksimaalselt mugava trepi. Sealjuures lähtutakse üldistest uutest standarditest, et trepiastme sügavus oleks 250mm ja tõus 180-190mm ning trepi laius 850-900mm.
Trepp peaks istuma oma kohale nagu valatult ja selle ebaprofessionaalse paigaldamise käigus võib nii toode ise kui ka hoone kahjustada saada, seega isetegemine ei ole kõige soovitavam tegevus.
Kui soovid trepi planeerimis-mõõtmistöödega ise alustada, siis mõõtmise videoõpetus on siin ja mõned abistavad joonised on allpool ka pildina olemas!
Optimaalset trepiastme kõrguse ja sügavuse suhet saad kontrollida trepi valemi 2H+B=63 abil.
Vigu tehakse alati teadmatusest, aga trepi puhul võivad väikesed vead lausa saatuslikuks osutuda. Vale kaldega trepp näiteks vajab väga pikka harjumist ja on üles-alla kiirustamisel ohtlik. Siit tulebki välja õige avaosaga arvestamise olulisus maja projekteerimisel. Kuigi inimesed muutuvad üha teadlikumaks, on täna veel palju kodusid, kus trepi kalle ei ole õige, rääkimata siis astmete valest pikkusest, mis komistamist soodustavad. Ette tuleb ka olukordi, kus madala lae puhul on jäetud nii väike trepiava ja sellest tingitult vale trepikalle, et üles liikudes tuleb pea ära löömise vältimiseks kummarduda. Treppide puhul on kindlaks määratud, milliseid kaldeid ja ruumi üks mugav trepp vajab ja ka üldine kõigile inimestele sobiv astmepikkus, aga neid asju peab teadma ja arvestada saab kõigega ikka projekteerimise ajal mitte hiljem.
Trepiava mõõtude sisestamisel arvutab STAIR24 keskkond optimaalsed trepi mõõdud, mida kasutaja saab soovi korral muuta. Süsteem kontrollib täiendavalt sisestatud mõõtude alusel koostatud trepi vastavust standarditele ja hoiatab, kui mõni parameeter erineb optimaalsest.
Veebiplatvorm on varustatud abistava infoga (videod, tehniline info, trepi lisavarustuse võimalused). Valikute lõpptulemusena kuvatakse trepi 3D kujutis, hind ja tarnetingimused. Sõltuvalt tarneaja valikust on võimalik saada soodsamat hinda ja tasumiseks pakutakse ka järelmaksuvõimalust.
A: Inkodu. ee (t: K. Viksne; J. R)